logo_europe

USE-IT Europe

Vše začalo v roce 1968 s velkou hippie revolucí. Do Kodaně přijela spousta mladých lidí a všíchni se potulovali a spali po městě – a to byl začátek USE-IT.

Koncept sleep-in systému (levnější a neformální hostel – směs kasáren a stanů) byl přejat z Amsterdamu. V Kodani v roce 1971 vznikla nejen slavná kolonie Christiania, ale také 4 sleep-iny a několikapatrové kulturní centrum pro mladé – „Huset“.

První USE-IT info point se zrodil právě v “Husetu”. Na začátku nebyly tištěné materiály, spíš jen společenská záležitost.

První tištěná publikace vyšla v roce 1973 v Londýně, nezávisle na tom i v Amsterdamu a v roce 1974 v Kodani. Byla velmi jednoduchá, radila mladým lidem kde přespat, kam jít na jídlo, kde odpočívat… Vše se dělo velmi neformálně, lidé používali stejný název, protože se jim líbil koncept z Kodaně, ale ještě neexistovala žádná síť.
Po skončení éry hippies vše na čas utichlo.

V roce 1985 se v Bruselu objevila nová publikace USE-IT. Byl představen koncept „chatter-bus“ nebo jinak taky “setkej se s místními”.

USE-IT Oslo bylo založeno v roce 1989. V roce 1997 se připojil USE-IT Rotterdam a 2002 Ghent odstartoval USE-IT v Belgii. Na začátku stála velmi alternativní kulturní organizace – ani ne tak pro turisty, jako pro místní mladé lidi. 2006 Maribor and Ljubljana se připojily vydáním map měst.

Do Bruselského centra v poslední době stále častěji přicházejí lidé s tím, že chtějí založit vlastní USE-IT. Poptávka zjevně stoupá, USE-IT mapa se stává fenoménem. Zapojila se například i Varšava, Drážďany, Turín, Porto, Cork, Cordoba… aktuální stav evropských měst v USE-IT můžete sledovat na www.use-it.travel.

USE-IT Česká republika

Praha se 1. edicí USE-IT mapy zapojila v roce 2011, ještě tentýž rok iniciovala formování lokálních skupin v dalších českých městech. Počátkem roku 2012 bylo otevřeno informační centrum v Trojanově ulici na Praze 2, vyšla 2. edice mapy Prahy a 1. mapa Ostravy. V roce 2013 vyšla 3. edice mapy Prahy, 2. edice mapy Ostravy, 1. edice mapy Brna, Českých Budějovic a Českého Krumlova. V roce 2014 vyšla 4. mapy v Praze, 3. v Ostravě a 1. v Plzni.

Jůzit z.s.

2010: Neoficiální skupina USE-IT Prague vznikla v září 2010 pod hlavičkou International Student Clubu na ČVUT v Praze. Naše začátky byly živelné, ale spojoval nás jediný cíl: vydat mapu.

2011: Vydaní první USE-IT mapy se nám podařilo hned v červnu 2011. Zahájili jsme její distribuci do hostelů, škol, infocenter atd. a setkali jsme se s kladným ohlasem. Přes léto jsme otevřeli infostan na Újezdě v bráně Travellers Hostelu u dolní stanice lanové dráhy na Petřín. Na konci léta jsme založili občanské sdružení Jůzit, na podzim jsme podnítili vznik místních skupin v dalších českých městech a spustili web USE-IT Česká republika.

2012: V únoru 2012 jsme dokončili rekonstrukci získaných prostor a otevřeli infocentrum pro mládež a cestovatele v Trojanově ulici 3 na Praze 2 (mezi Palackého náměstím a Tančícím domem). V červenci 2012 vyšlo první vydání USE-IT mapy Ostravy a druhé vydání USE-IT mapy Prahy. Na podzim jsme v infocentru začali pořádat cestovatelské večery s promítáním fotek z cest nebo filmů z festivalu Jeden svět.

2013: Přes zimu jsme sestavili nový tým pro přípravu mapy Prahy 2013. Na jaře 2013 jsme pokračovali s 2. sérií cestovatelských večerů. V létě jsme se dočkali 1. mapy Brna, 2. vydání mapy Ostravy a 3. vydání mapy Prahy. Na podzim jsme opět promítali každý čtvrtek v Trojance, vyzkoušeli jsme freetours na koloběžkách a v listopadu vyšla 1. mapa Českých Budějovic a Českého Krumlova.

2014: Pokračujeme v činnosti. Opět promítáme v infocentru fotky cestovatelů a pracujeme na přípravě map. V létě vyšla 4. edice mapy Prahy, 3. edice mapy Ostravy a na podzim jsme se konečně dočkali 1. vydání dlouho připravované mapy Plzně!

Vytvořte mapu vašeho města

Chceš založit USE-IT ve svém městě? Kontaktuj nás, pomůžeme ti!